top of page

Історія школи

З ІСТОРІЇ КУБЕЙСЬКОЇ ЗОШ І-ІІІ СТУПЕНІВ  ІМ. АКАДЕМІКА ОЛЕКСАНДРА ТЕОДОРОВА-БАЛАНА

              Незважаючи на те, що в селі вже були створені три школи: чоловіча, двокласна з 1842 р церковно-парафіяльна, однокласна, відкрита в 1897 р і жіноча з 1869 р, виникла необхідність створити ще одну - на краю села. За рішенням повітового земства в 1914 році була побудована однокласна школа з паралельним навчанням. Роки як швидко летять. Цій школі скоро виповниться 100 років У період Радянської владі 25 серпня 1944 року починається новий період в житті школи. Перед вчителями були поставлені в першу чергу два завдання: навчити дітей російській мови і ліквідувати неписьменність серед дорослого населення.

                   У 1954 році за наказом районного відділу освіти школа переходить   на семирічний курс навчання. Керує навчальним закладом Райнов   Олександр Петрович.             

         1958 році директором восьмирічної школи  стає Касап Дмитро Данилович  - людина справді легендарної долі. Він один з перших сільських комсомольців,  в період фашистської окупації став в'язнем концтабору, талановитий учитель історії, засновник історико-краєзнавчого музею села. Дмитро Данилович перший розбудив у нас іскру родолюбства.

                    У 1966 році естафету керівництва приймає і очолює школу протягом п'яти років Заврак Василь Степанович - досвідчений наставник, відданий своїй справі, прекрасний учитель російської словесності. Серед вчителів того часу було багато працьовитих, самовідданих і яскравих особистостей: Олександра Миколаївна Сакали, Марія Дмитрівна Йорданова, Марія Борисівна Фучеджи, Микола Миколайович Сюлемез, Софія Павлівна Кара, Анна Дмитрівна Чекал, Софія Дмитрівна Труфкіна, Василиса Василівна Узун, Іван Петрович Труфкін, Марія Дмитрівна Буюклі, Олена Миколаївна Буюклі, Олена Петрівна Сакали, Тося Антонівна Шишман, бібліотекар Анастасія Петрівна Сюлемез, медсестра Надія Іллівна Сюлемез, і ін .

                У 1965-1966гг. школою керував Халюк Михайло Лаврентійович, вчитель історії і суспільствознавства. Протягом десяти років, починаючи з 1971 року, очолював школу Іванов Дмитро Михайлович. Він залишив глибокий слід в душах і долях своїх учнів і колег. У ці роки колектив домігся значних успіхів у галузі навчання, дисципліни і культури поведінки учнів.

                 Гортаючи сторінки історії школи, ми підходимо до 1980 року, коли біля штурвалу шкільного корабля став Сакали Михайло Петрович. Тіснота, багато учнів. Заняття в дві зміни. Відсутність умов для позакласної роботи. Обставини змусили почати з реформування школи.

Перетворення навчальних класів, установка водяного опалення, створення умов для навчання 6-річних дітей, сприяння будівництву нової типової школи спільно з головою колгоспу Буюклі Петром Володимировичем, створення нових навчальних кабінетів, оснащення їх новим сучасним обладнанням, вдосконалення методичної роботи, зміна статусу і визнання її як середньої школи,  проведення чотирьох міжнародних конференцій, присвячених життю і творчості академіка Олександра Теодорова-Балана, видатного вченого-славіста. Протягом десятка років школа в п'ятірці кращих навчальних закладів Болградського району.

Олександр 

Теодоров-Балан

bottom of page