Умови доступності у КУБЕЙСЬКІЙ ЗАГАЛЬНООСВІТНІЙ ШКОЛІ І-ІІІ СТУПЕНІВ ІМЕНІ АКАДЕМІКА ОЛЕКСАНДРА ТЕОДОРОВА-БАЛАНА для навчання осіб з особливими освітніми потребами
У Кубейській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів імені академіка О.Теодорова-Балана створені сприятливі умови для навчання дітей з особливими освітніми потребами, забезпечено їх безперешкодним доступом до всіх приміщень школи.
З 1 вересня 2018 року у закладі відкритий клас з інклюзивною формою навчання.
У школі працюють асистент вчителя, практичний психолог, соціальний педагог.
Заклад співпрацює з Комунальною установою «Болградський інклюзивно-ресурсний центр» Болградської районної ради Одеської області (адреса: вул. Ізмаїльська, 1-А ), де можуть отримати консультації педагогічні працівники з питань роботи з дітьми з особливими освітніми потребами, батьки та учні;
є можливість отримати додаткові освітні послуги - індивідуальні корекційно-розвиткові заняття практичного психолога, логопеда (при ІРЦ);
для дитини з інклюзивною формою навчання адаптовано навчальні програми та плани, створено позитивний клімат шкільного середовища;
створено належні умови для перебування у закладі дітей з особливими освітніми потребами: є пандус та необхідні місця руху обладнані поручнями.
Усі основні приміщення закладу мають природне освітлення, враховано використання кольорів, розташування меблів і обладнання відповідно до санітарних вимог. У закладі дотримується тепловий режим. Працює харчоблок. Забезпечується регулярність вологого прибирання, використання всіх видів провітрювання.
У школі є ресурсна кімната, у неї є такі обладнання:
-
Портативний комп’ютер, багатофункціональний пристрій для друку, сканування, копіювання (комп'ютерні програми для корекційно-розвиткової роботи);
-
наочні матеріали (картки, таблички, моделі площинні друковані, об'ємні, сюжетні малюнки тощо);
-
дидактичні розвивальні ігри (лото, конструктори, пірамідки, мозаїки, пазли тощо), іграшкові набори (ляльки, м'які іграшки, посуд, моделі транспортних засобів тощо);
-
пісочниця з підсвіткою для пісочної терапії;
-
шафа комбінована;
-
стіл різнокольоровий, стільці;
-
м'який куточок;
-
килим тощо.
Основною функцією створення ресурсного класу є забезпечення для учнів з особливими освітніми потребами комфортних умов для переходу від ігрової діяльності до навчальної.
Зонування ресурсної кімнати у школі:
- для індивідуальних занять,
- для групових занять,
- робочої зони вчителя,
- зони відпочинку
У зоні групової роботи діти набувають комунікативні навички.
Зона фізичного розвантаження потрібна для регулярної зміни діяльності дітей, тому що не рідко діти, з ООП, мають знижену здатність концентрації уваги, тому дуже корисно часто переключатися на активні вправи, які стимулюють вестибулярну систему, тактильну систему, пропріоцептивну систему, розвиває баланс та координацію.
У зоні індивідуальної роботи дитина набуває освітні навички, у чому їх звісно допомагає спеціаліст. Тут відбувається вивчення букв, цифр, геометричних фігур і т. д.
І не менш важливою виступає зона психологічного розвантаження, де відбувається сенсорна інтеграції та релаксаційні процеси. Для дитини важливо отримувати зорові, слухові стимули. Стимуляція систем сприймання дитини важлива не лише для її розслаблення, а й для стимуляції інших важливих процесів, що допомагають дитині у навчанні.
Обов'язковими для ресурсного класу є набори для розвитку творчої активності дитини. Творчі вправи допомагають дитини як емоційно, так і фізично. Займаючись арт-терапією дитини розкриває себе, відпрацьовує свій емоційний стан, а також розвиває дрібну моторику рук, загальну координацію, стимулює зір та тактильну систему.
Зона психологічного розвантаження
Куточок сенсорної інтеграції також присутній у ресурсній кімнаті, ще його можна називати релаксаційним. Заняття у відповідному напрямку допомагають дитини зняти напругу, випустити зайву енергію щоб з новими силами продовжити навчання.
Правильно організоване та структуроване середовище допомагає дитині оволодіти навичками взаємодії з зовнішнім середовищем. Ресурсна кімната дозволяє дитині з ООП не лише навчатися, розвиватися, а й відпочивати, адже розумове, фізичне та емоційне перенавантаження негативно впливають на самопочуття дитини. Спеціально організований простір сприяє гармонізації психоемоційного стану, максимально розкриває освітній і особистісний потенціал дитини.
Рекомендації щодо роботи з дітьми з особливими освітніми потребами
1. Варто створити для роботи спокійну атмосферу:
- міміка та пантоміміка (жести) відіграють важливу роль в установленні контактів;
- жести мають носити відкритий доброзичливий характер;
- не слід перехрещувати руки на грудях, ховати їх за спину або у кишені.
2. Варто намагатися налагодити доброзичливий, партнерський контакт:
- свою роботу треба починати з усмішки;
- ні в якому разі не можна настроюватись на почуття жалю або зверхності, тим паче нехтувати дитиною - ваше обличчя і жести вас видають.
3. Дитина з ООП має своє психологічне життя:
- потрібно коректно увійти у внутрішній світ дитини;
- треба м'яко зацікавити дитину у грі або іграшці, завданні;
- варто використовувати дидактичні ігри, роздатковий матеріал та інше;
- у процесі гри доцільно включати елементи корекції - порушень мовлення;
- дитина з ООП піддається впливу страхів більше, ніж здорова;
- варто повсякчас підбадьорювати дитину;
- слова «не вмієш», «злякався», «у тебе не вийде» потрібно виключити з розмови;
- варто постійно тримати дитину у полі зору, стежити за її реакціями: напруженість, стереотипні рухи, невдоволені репліки мають бути поміченими;
- слід бути насторожі, якщо дитина голосно сміється, співає, залишаючись напруженою.